Ostroga piętowa

 

Rejestracja Internetowa

 

 

 

 

Ból w okolicy pięty utrudnia lub uniemożliwia Ci poruszanie się?

Prawdopodobnie jesteś nieszczęśliwym posiadaczem ostrogi piętowej!

 

Potocznie uważa się, że kostna ostroga piętowa to przyczyna dolegliwości bólowych okolicy pięty. Okazuje się jednak, że nie jest to choroba sama w sobie a skutek entezopatii rozcięgna podeszwowego, która powstaje przez nadmierne przeciążenia tkanek. Zbyt mocno eksploatowane rozcięgno „nadrywa się” przy przyczepie na pięcie, co skutkuje stanem zapalnym – w odpowiedzi organizm chcąc umocnić słaby przyczep uwapnia go i z czasem tworzy się kostna ostroga, która drażni tkanki i wywołuje dotkliwy ból. Dolegliwość nie powstaje z dnia na dzień – proces tworzenia się ostrogi trwa wiele tygodni, miesięcy.

Początkowe objawy to ból w okolicy pięty pojawiający się rano i po dłuższym odpoczynku, gdy ponownie zaczynamy chodzić. Potem, w ciągu dnia ból staje się jakby mniejszy i mniej drażliwy. Z czasem nieleczona dolegliwość zaczyna dokuczać przy aktywnościach fizycznych, a finalnie ból pojawia się nawet w spoczynku.

Wśród czynników sprzyjających pojawieniu się tej dolegliwości wymienia się wykonywanie pracy stojącej, koślawość stopy, nadwagę, intensywne uprawianie sportów, niewygodne obuwie (w tym wysokie obcasy). Przykurczone mięśnie łydek oraz nieprawidłowo wyleczone kontuzje stawu skokowego i/lub stopy również predysponują do powstania tej dolegliwości.

W celu potwierdzenia występowania schorzenia zbiera się wywiad, wykonuje badanie palpacyjne, które ujawnia tkliwość dotykową w okolicy guza piętowego oraz badanie RTG.

Standardowe leczenie polega na stosowaniu środków przeciwbólowych, ultradźwięków, krioterapii czy lasera, jednak jest to działanie miejscowe, które zazwyczaj i tak skutkuje nawrotem dolegliwości lub brakiem poprawy.

Należy leczyć przyczynę ostrogi piętowej, czyli zbyt napięte tkanki miękkie! Fizjoterapeuta po analizie postawy ciała jest w stanie znaleźć przyczynę powstania ostrogi piętowej. Stosując techniki rozluźniające na rozcięgno podeszwowe oraz kończynę dolną i grzbiet, może on nawet całkowicie wyeliminować dolegliwości bólowe.

 

Pola Zamojska

mgr fizjoterapii                 

Dino

PRZYCHODNIA PRZYJAZNA  DZIECIOM

WIĘCEJ

KONTAKT

Remedium Clinic Sp. z o.o. Sp. k.    
Centrum Medyczne
ul. Gdańska 80 A
85-021 Bydgoszcz
52 321 04 45
885 11 11 85
795 881 185
Nasz email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

  
 
 
 
 

rodzina plus


Jesteśmy partnerem programu
Bydgoska rodzina 3 Plus


Dla Pacjentów ubezpieczonych w ALLIANZ, PZU, ENEL-MED, COMPENSA oraz TU ZDROWIE świadczymy usługi bezpłatnie lub ze zniżką!