Ortodoncja

Rejestracja Internetowa

Lekarz:

Lek. dent. Bień Beata - Specjalista ortodonta

Lek. dent. Kiian Veronika - ortodonta

 

Godziny przyjęć:     

Poniedziałek 08:00 - 19:00

Środa 11:00 - 17:00

Czwartek 13:00 - 18:00

Piątek 10:00 - 18:00

 

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się leczeniem i profilaktyką wad zgryzu.

Leczenie ortodontyczne polega na wywarciu nacisku na ząb, który przemieszcza się dzięki przebudowie otaczającej kości. Tkanka kostna w pewnych miejscach ulega zanikowi, a w innych odbudowuje się.

 

Wady zgryzu to zaburzenia w budowie i czynnościach zębów, łuków zębowych i ich wzajemnej relacji. Wady mogą być widoczne na zewnątrz (w zmienionych rysach twarzy) i zaburzać różnego rodzaju czynności jamy ustnej (m.in. utrudniać jedzenie, mówienie, oddychanie)

 

Wady zgryzu możemy podzielić na:

Wrodzone – przyczyną tych wad mogą być czynniki genetyczne (konkretna wada zgryzu jest dziedziczona przez kolejne pokolenia w rodzinie) lub czynniki zewnętrzne (oddziałujące negatywnie na płód przez organizm matki, np. niedobory kwasu foliowego).

Nabyte – najczęściej wykształcają się w ciągu pierwszych lat życia dziecka i są następstwem niewłaściwych nawyków, np. ssanie kciuka lub smoczka, zasysanie policzków lub warg, obgryzanie paznokci, gryzienie ołówka. Wady zgryzu mogą pojawić się również w związku z nieprawidłowościami podczas wymiany uzębienia mlecznego na stałe lub w następstwie urazów mechanicznych twarzy.

 

Kandydatami do leczenia ortodontycznego mogą być osoby, u których występuje:

- przodozgryz górny – w którym górne przednie zęby są wysunięte za bardzo do przodu ponad zębami dolnymi

- wysunięcie żuchwy – wygląd „buldoga”, w którym zęby dolne są wysunięte za bardzo do przodu lub zęby górne są cofnięte za bardzo

- zgryz krzyżowy – zęby górne nie zachodzą nieco z przodu zębów dolnych przy normalnym gryzieniu

- zgryz otwarty – wolna przestrzeń pomiędzy powierzchniami gryzącymi zębów przednich lub bocznych, gdy zęby tylne stykają się ze sobą

- przemieszczenie linii środkowej – środek zębów górnych przednich nie leży w jednej linii ze środkiem zębów dolnych przednich

- szpary – przestrzenie lub odstępy pomiędzy zębami wynikające z utraty zębów lub sytuacja, w której zęby nie „wypełniają” jamy ustnej

- stłoczenie zębów – zębów jest zbyt dużo i nie mieszczą się one w wyrostku zębodołowym (kość szczęki, w której osadzone sa zęby)

- zatrzymany ząb – ząb z zakończonym rozwojem wierzchołka, który nadal pozostaje niewyrżnięty, choć od czasu jego prawidłowego wyrżnięcia minęły dwa lata

- brak zawiązków zębowych – po wypadnięciu zębów mlecznych nie wyrastają zęby stałe, najczęściej dotyczy to ósemek (25%), górnych „dwójek” i dolnych „piątek”.

 

Leczenie ortodontyczne przebiega etapami i obejmuje:

·    konsultację polegającą na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, badaniu wewnątrz i zewnątrz ustnym, wykonaniu zdjęć RTG oraz pobraniu wycisku

·        ustalenie planu leczenia

·        założenie aparatu ortodontycznego ruchomego lub stałego – w zależności od zdiagnozowanej wady zgryzu

·        regularne wizyty kontrolne co 4-6 tygodni

·        zdjęcie aparatu ortodontycznego

·        leczenie aparatem retencyjnym, które zapewnia utrzymanie uzyskanego efektu leczenia.

 

Dlaczego wady zgryzu powinny być leczone?

Profilaktyka przeciw próchnicowa – stłoczone i nieprawidłowo ustawione zęby uniemożliwiają dokładne ich oczyszczenie, a więc usposabiają do powstania ubytków w miejscach trudno dostępnych.

Profilaktyka chorób przyzębia – złe ustawienie zębów to nieprawidłowe przenoszenie sił na przyzębie, co doprowadza do przeciążeń i zmian patologicznych.

Poprawa czynności żucia i odgryzania – niektóre wady zgryzu mogą uniemożliwiać odgryzanie oraz ograniczać ruchy żuchwy w akcie żucia.

Poprawa fonacji – wiele wad zgryzu ściśle związanych jest z zaburzeniami wymowy.

Profilaktyka schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Jako postępowanie poprzedzające i ułatwiające leczenie protetyczne.

Względy estetyczne.

 

 

Nadal rzadko zgłaszają się pacjenci do leczenia ortodontycznego przedprotetycznego. To sytuacja, gdy pacjent z brakami zębów udaje się do lekarza stomatologa w celu wykonania prawidłowych pod względem funkcjonalnym i estetycznym protez. Wówczas leczenie protetyczne powinno być poprzedzone ustawieniem zębów przez ortodontę. Polegać ono może na wyrównaniu płaszczyzny zwarcia, pionizowaniu pochylonych do luk po utraconych zębach zębów sąsiednich lub np. odtworzeniu przestrzeni po zębach utraconych.

 

 

Dino

PRZYCHODNIA PRZYJAZNA  DZIECIOM

WIĘCEJ

KONTAKT

Remedium Clinic Sp. z o.o. Sp. k.    
Centrum Medyczne
ul. Gdańska 80 A
85-021 Bydgoszcz
52 321 04 45
885 11 11 85
795 881 185
Nasz email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

  
 
 
 
 

rodzina plus


Jesteśmy partnerem programu
Bydgoska rodzina 3 Plus


Dla Pacjentów ubezpieczonych w ALLIANZ, PZU, ENEL-MED, COMPENSA oraz TU ZDROWIE świadczymy usługi bezpłatnie lub ze zniżką!