Dysfunkcje stawu skroniowo - żuchwowego (SSŻ) dotyczą ponad 60% naszej populacji. Bóle szczęki w okolicy uszu podczas szerokiego otwierania ust czy podczas jedzenia, trzaski stawowe bądź ograniczenia ruchomości są bardzo uciążliwe. Część osób próbuje zwalczyć problem stosując farmakoterapię, korzystając z usług chirurga lub zakładając szynę relaksacyjną. Mało znana jest skuteczność fizjoterapii w leczeniu tego zaburzenia, a wystarczy regularna współpraca z fizjoterapeutą, aby zażegnać większość problemów w obrębie SSŻ.
PACJENCI KWALIFIKUJĄCY SIĘ DO FIZJOTERAPII STAWOW S-Ż:
- Osoby po urazach mechanicznych w obrębie głowy, twarzy lub kręgosłupa szyjnego. Po upadku, poślizgnięciu, uderzeniu w podbródek, wypadku samochodowym, ziewaniu, które mogło spowodować zwichnięcie krążka i zablokowanie stawu.
- Osoby po zabiegach chirurgicznych w obrębie stawów skroniowo – żuchwowych.
- Osoby z bruksizmem (zgrzytania i zaciskania zębów, które przyczyniają się do ich ścierania) – reakcja organizmu na zwiększone napięcie emocjonalne i przewlekły stres.
- Osoby z nieprawidłową postawą ciała prowadzącą do nadmiernego napięcia mięśni żucia i związanego z tym bólu.
- Osoby z nawykowym żuciem gumy, obgryzaniem paznokci, nagryzaniem warg.
OBJAWY WYSTĘPUJĄCE PRZY DYSFUNKCJI STAWÓW S-Ż:
- nasilające bóle szczęki w okolicy uszu podczas jedzenia czy szerokiego otwierania ust
- ograniczenie ruchomości lub nadmierna ruchomość w stawie
- objaw przeskakiwania, trzeszczenia
- bóle głowy, szyi, karku i i twarzy
- zawroty głowy, mdłości
- przerost mięśni żwaczy
- łzawienie, dolegliwości bólowe w okolicy kącika wewnętrznego oka
- szczękościsk
- zbaczanie żuchwy podczas jej ruchu
- poranna sztywność żuchwy
- bóle zdrowych organicznie i strukturalnie zębów
- problemy z dziąsłami: mrowienia, krwawienia, nadwrażliwość.
PRZEBIEG TERAPII:
Narząd żucia nie może być leczony w sposób izolowany od reszty naszego organizmu dlatego terapia każdego pacjenta jest prowadzona kompleksowo. Po wywiadzie, ocenie klinicznej pacjenta i badaniu funkcjonalnym, terapeuta poprzez zabiegi terapii manualnej takie jak mobilizacje tkanek miękkich na zewnątrz i wewnątrz ust, mobilizacyjne techniki wykonywane na kręgosłupie, masaż tkanek głębokich rozluźni mięśnie układu stomatognatycznego. Zostają wprowadzone ćwiczenia wzmacniające mięśnie i poprawiające propriocepcję. Ważnym elementem fizjoterapii jest edukacja pacjenta oraz nauka ćwiczeń wykonywanych w domu.
WIZYTY U FIZJOTERAPEUTY POZWOLĄ PAŃSTWU NA:
- zmniejszenie dolegliwości bólowych w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych oraz zwiększenie ich zakresu ruchomości,
- poprawę elastyczności mięśni,
- relaksację czyli rozluźnienie mięśni,
- zaprzestanie zaciskania zębów czyli więcej spokojnych i przespanych nocy,
- redukcję stresu
- eliminację wad postawy
- naukę autoterapii
- poznanie ćwiczeń, które należy wykonywać w domu.
JAK SZYBKO MOGĄ SIĘ PAŃSTWO SPODZIEWAĆ EFEKTÓW TERAPII?
Każdy pacjent jest inny, ale już po pierwszej wizycie możemy spodziewać się zmniejszenia bólu szczęk w okolicach uszu oraz zwiększenia zakresu ruchomości stawów podczas jedzenia lub ziewania. Kolejne wizyty zaowocują rozluźnieniem mięśni szyi, głowy, karku i twarzy co zlikwiduje uporczywe bóle głowy mylone często z migreną. Ważne jest również wyeliminowanie złych nawyków ruchowych oraz poprawa postawy, która jest niezwykle istotna w dysfunkcjach stawów skroniowo-żuchwowych. Wszystkie techniki są wykonywane ostrożnie oraz dostosowane do odczuć pacjenta. Nie muszą Państwo żyć z bólem, najwyższy czas się go pozbyć.