Dermatoskopia - badanie przy użyciu dermatoskopu, czyli urządzenia, dzięki któremu lekarz widzi zmianę skórną znacznie powiększoną i w pewien sposób "trójwymiarową". Badanie to pozwala na wczesne dostrzeżenie niebezpiecznych zmian jakie często zachodzą w zmianach skórnych - zwłaszcza w znamionach.
Włókniaki miękkie - są to nowotwory o charakterze wrodzonym mogące pojawić się w różnym wieku. Są to miękkie guzy lub guzki, zwykle workowato zwisające, dające się często wprowadzić w głąb skóry przez ucisk palcem. Zwykle są liczne, barwy skóry lub nieco ciemniejsze. Drobne włókniaki szczególnie często umiejscawiają się na szyi i karku, zwłaszcza u starszych kobiet. Nie wykazują skłonności do samoistnego ustępowania.
Włókniaki twarde - są zmianami odczynowymi włóknistymi i powstają niezależnie od wieku. Są z reguły pojedyncze, mniejsze niż włókniaki miękkie, usadowione na skórze i wraz z nią przesuwalne względem podłoża; nie dadzą się odprowadzić uciskiem w głąb skóry. Najczęstsze są na kończynach, ich częstość wzrasta z wiekiem.
Na czym polega usuwanie włókniaka - Włókniaki zwykle nie wymagają leczenia. Jeżeli są przyczyną dyskomfortu pacjenta lub gdy dołączają się objawy podrażnienia, nadżerki lub inne nietypowe zmiany wówczas można go usunąć laserem lub chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym. Najczęściej wykorzystywaną metoda usuwania włókniaków jest elektroresekcja, która polega na odcinaniu lub wypalaniu ich za pomocą elektrokoagulacji. Zabieg ten zwykle wymaga znieczulenia miejscowego.