Artykuł od ginekologa, lecz nie tylko dla kobiet!

 

Rejestracja Internetowa

 

 

 

 

Czy wiesz, że za raka szyjki macicy odpowiedzialna jest infekcja wirusowa? Dokładnie wirus HPV (brodawczaka ludzkiego). Za to odkrycie niemiecki lekarz Harald zur Hausen w roku 2008 otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii.

 

Rak szyjki macicy jest jedną z częstszych przyczyn zachorowań na nowotwory u kobiet. W Polsce z powodu raka szyjki macicy umieralność jest aż o 70% wyższa niż średnia dla krajów UE (dane z 2010r.) Tak wysoki wskaźnik wynika z niskiej zgłaszalności kobiet na kontrolne badania cytologiczne. Promowanie badań w środkach masowego przekazu niestety nie przekłada się na liczbę kobiet, które regularnie wykonują badania. W Polsce jest to tylko 13-25%.

 

Mało kto wie, że tradycyjna cytologia (rozmaz na szkiełku) odznacza się jedynie 60% wiarygodnością. Oznacza to, że u 4 na 10 kobiet zmiany na szyjce macicy nie zostaną wykryte mimo przeprowadzonego badania.

 

Kilka lat temu pojawiło się bardziej dokładne badanie- cytologia na podłożu płynnym (LBC- Liquid Based Cytology). Materiał pobiera się tak samo jak podczas cytologii konwencjonalnej, ale LBC okazało się mieć znacznie wyższą czułość i swoistość. Poza tym podczas pobierania cytologii płynnej z tej samej próbki oznaczyć można obecność DNA wirusa HPV lub Chlamydii.

 

Cytologia jest badaniem szybkim, bezbolesnym, nieinwazyjnym i co najważniejsze badaniem mogącym uratować życie. Stany przednowotworowe i rak szyjki macicy wykryty we wczesnym stadium jest całkowicie uleczalny. Nie odkryto jeszcze leku, który zwalczałby infekcję HPV, ale istnieje szczepionka chroniąca przed wirusem. Zaleca się szczepić  głównie dzieci (dziewczynki i chłopców) od 12 rż, ale również osoby dorosłe, zarówno kobiety jak i mężczyzn! Niektórzy pewnie się zastanawiają jaki związek z rakiem szyjki macicy ma mężczyzna? Taki, że wirus HPV jest chorobą przenoszoną drogą płciową i nawet prezerwatywa nie chroni przed zakażeniem. Poza tym na podłożu tej infekcji rozwijają się również rak prącia, gardła, jamy ustnej oraz kłykciny kończyste- nieestetyczne kalafiorowate brodawki skórne zlokalizowane w okolicach płciowych. Większość towarzystw naukowych zaleca wykonywanie badania cytologicznego raz na rok.

 

A Ty kiedy ostatnio wykonałaś "cytologię"?

 

lek. med. Magdalena Karpów-Greiner

                 

Dino

PRZYCHODNIA PRZYJAZNA  DZIECIOM

WIĘCEJ

KONTAKT

Remedium Clinic Sp. z o.o. Sp. k.    
Centrum Medyczne
ul. Gdańska 80 A
85-021 Bydgoszcz
52 321 04 45
885 11 11 85
795 881 185
Nasz email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

  
 
 
 
 

rodzina plus


Jesteśmy partnerem programu
Bydgoska rodzina 3 Plus


Dla Pacjentów ubezpieczonych w ALLIANZ, PZU, ENEL-MED, COMPENSA oraz TU ZDROWIE świadczymy usługi bezpłatnie lub ze zniżką!