Nasza kampania

KAMPANIA  „SCHORZENIE PSYCHICZNE  TO ZWYCZAJNY PROBLEM”

 

W ostatnich latach, z niepokojem, obserwuje się wzrost przejawów złego stanu zdrowia psychicznego. Jak podaje dokument Sekretarza Generalnego Komisji Europejskiej pod nazwą Zielona Księga „Poprawa zdrowia psychicznego ludności. Strategia zdrowia psychicznego dla Unii Europejskiej” szacuje się, że ponad 27% dorosłych Europejczyków doświadcza przynajmniej jednego z przejawów złego stanu zdrowia psychicznego w roku.

Do najbardziej znanych przejawów złego stanu zdrowia psychicznego w UE należą zaburzenia nastroju i depresja. Szacuje się, że do 2020r. depresja będzie najczęstszą przyczyną zachorowalności w krajach rozwiniętych.. Obecnie w Unii Europejskiej co roku około 58 tysięcy obywateli umiera w wyniku popełnienia samobójstwa, jest to więcej niż ginie w wypadkach drogowych, zabójstwach, czy z powodu HIV/AIDS.

Ludzie chorzy i niepełnosprawni psychicznie wciąż spotykają się z izolacją społeczną, napiętnowaniem, dyskryminacją i brakiem poszanowania ich podstawowych praw oraz godności. Jest to wynikiem niewystarczającej informacji na temat chorób i zaburzeń  psychicznych, a także możliwości ich leczenia.

Celem naszej kampanii ma być nie tylko przeciwdziałanie stygmatyzacji osób z zaburzeniami psychicznymi, ale przede wszystkim szeroko pojęta akcja profilaktyki prozdrowotnej w zakresie zdrowia psychicznego. Uzmysłowienie, że problemy związane ze zdrowiem psychicznym to nie tylko te, które kojarzymy z leczeniem w szpitalu psychiatrycznym na oddziale zamkniętym, ale takie, które tak naprawdę mogą spotkać każdego z nas lub naszych bliskich. Zamykanie się w kręgu jednego zaburzenia, jakim jest schizofrenia (najczęściej kojarzona z chorobami psychicznymi) jest o tyle niebezpieczne dla powodzenia akcji, że osoby bez merytorycznego przygotowania odczuwają na ogół jednak obawę przed tym, co „dziwne” i nieznane. My chcemy pokazać jak szeroki może być zakres problemów, z jakimi można się zgłaszać po pomoc do „opieki psychiatrycznej” i tak naprawdę jak powszechne są to problemy. Przedstawiamy poniżej kilka haseł powiązanych ze sobą wspólnym znakiem rozpoznawczym kampanii, jakim jest:

 

„SCHORZENIE PSYCHICZNE  TO ZWYCZAJNY PROBLEM”

 

 

  • Twoja babcia już cię nie rozpoznaje?

 

Osoby w wieku podeszłym lub takie, które z innych powodów (przewlekłe nadużywanie alkoholu, wypadki przebiegające z urazami głowy) mają zmiany w centralnym układzie nerwowym często mają zaburzone funkcje poznawcze do zaburzeń orientacji co do czasu, miejsca i własnej osoby włącznie. Mogą zachowywać się agresywnie w stosunku do najbliższych, których rozpoznają jako obce osoby, mogą oskarżać ich o różne nieprzyjazne zachowania, które w rzeczywistości nie mają miejsca itp. Tego typu problemy związane są z otępieniami. Leżą one w kręgu zainteresowania psychiatrii i neurologii.

 

  • Twój mąż jest agresywny i nadużywa alkoholu

 

Nadużywanie alkoholu jest w Polsce dużym problemem, bowiem istnieje przyzwolenie społeczne dla tego typu zachowań. Do niedawna niewiele mówiło się o skutkach społecznych picia, a także o kosztach, jakie ponoszą wszyscy obywatele w związku z konsekwencjami zdrowotnymi czy administracyjnymi nadużywania alkoholu. To się od niedawna zmienia. Większość osób uzależnionych od alkoholu tworzy skuteczny system iluzji i zaprzeczeń, dzięki którym zarówno one same, jaki i niestety często również ich rodziny, nie dostrzegają problemu. Leczeniem uzależnienia od alkoholu, ale również innych substancji psychoaktywnych zajmuje się właśnie psychiatria.

 

  • Masz kłopoty ze spaniem, czujesz się przemęczona i przygnębioną

 

Różne badania wskazują na to, że u podłoża nawet 60% zaburzeń snu leży depresja maskowana właśnie w ten sposób. Kiedy indziej nie rozumiemy jakie są przyczyny tego, że w jakimś okresie czasu nie mamy napędu, aby podejmować różne aktywności, nie mamy siły zająć się nawet codziennymi obowiązkami. Te i inne objawy mogą świadczyć o depresji. Poradzenie sobie z tymi objawami, nie leży w kręgu możliwości pacjenta, nie wystarczy „wziąć się w garść”. W takich sytuacjach nieocenioną pomoc może zaoferować psychiatria. Na szczęście mówi się tym coraz więcej. Przeszkodę stanowi jeszcze wciąż obawa przed wizytą u psychiatry.

 

  • Jesteś napięty, zdenerwowany, byle drobnostka wyprowadza Cię z równowagi? A może obawiasz się nie wiadomo czego?

 

W obecnych czasach coraz więcej zachowań, działań weszło do standardu, któremu staramy się sprostać. Nasze dzieci muszą chodzić na zajęcia dodatkowe, a najlepiej na kilka. Musimy zmieniać telefony komórkowe, nowe modele telewizorów. Nowe komputery muszą mieć coraz większą pamięć, bo nowe gry już nie dadzą zainstalować się na starych. Osiągnięcie tego wszystkiego kosztuje nie tylko coraz więcej pieniędzy, ale również coraz więcej czasu, którego zaczyna nam brakować. Nie mamy kiedy się relaksować, a z biegiem czasu już tego nawet nie potrafimy. Kumuluje się w nas napięcie, które wyładowuje się w różny sposób. Reakcje takie jak opisane powyżej, a do tego problemy ze snem, czasem nie zrozumiałe lęki i obawy bywają maskami depresji, nie koniecznie ujawniając się w postaci typowego spadku nastroju czy energii. Te zaburzenia również leżą w kręgu zainteresowania psychiatrii.

 

W ramach kampanii Poradnia Psychiatryczna w Remedium Clinic w Bydgoszczy przy ulicy Gdańskiej 80A zamierza przeprowadzić szereg tzw. Białych Sobót w czasie których specjaliści psychiatrzy a także terapeuci, psychologowie prowadzić będą BEZPŁATNE porady dla mieszkańców Bydgoszczy i okolic.

 


Dino

PRZYCHODNIA PRZYJAZNA  DZIECIOM

WIĘCEJ

KONTAKT

Remedium Clinic Sp. z o.o. Sp. k.    
Centrum Medyczne
ul. Gdańska 80 A
85-021 Bydgoszcz
52 321 04 45
885 11 11 85
795 881 185
Nasz email:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 

  
 
 
 
 

rodzina plus


Jesteśmy partnerem programu
Bydgoska rodzina 3 Plus


Dla Pacjentów ubezpieczonych w ALLIANZ, PZU, ENEL-MED, COMPENSA oraz TU ZDROWIE świadczymy usługi bezpłatnie lub ze zniżką!